وبلاگ

مدیتیشن هدایت شده چیست؟

مدیتیشن هدایت شده
ذهن آگاهی و مدیتیشن

مدیتیشن هدایت شده چیست؟

مدیتیشن هدایت شده نوعی از مدیتیشن را توصیف می کند که از چندین تکنیک مختلف برای دستیابی یا تقویت حالت مراقبه استفاده می کند.

این ممکن است به سادگی یک مدیتیشن باشد که تحت هدایت یک تمرین کننده یا معلم آموزش دیده انجام می شود، یا ممکن است با استفاده از تصاویر، موسیقی و سایر تکنیک ها انجام شود.

نمرین مدیتیشن هدایت شده می تواند بصورت حضوری یا مجازی شامل موسیقی یا آموزش‌های کلامی یا ترکیبی از هر دو باشد.

رایج ترین انواع مدیتیشن هدایت شده

رایج ترین شکل، ترکیبی از موسیقی مدیتیشن و موسیقی درمانی، تصویرسازی هدایت شده، آرامش بدن و ذهن، تمرکز حواس و نوشتار درمانی است.

به دلیل ترکیبات متفاوتی که تحت یک اصطلاح استفاده می شود ، نسبت دادن نتایج مثبت یا منفی به هر یک از تکنیک های مختلف دشوار است. علاوه بر این ، این اصطلاح اغلب در روانشناسی رایج و ادبیات خودیاری با “تصویرسازی هدایت شده” و گاهی با “تجسم خلاق” به کار می رود، در نتیجه نمی توان مدیتیشن هدایت شده را به عنوان یک تکنیک واحد درک کرد، بلکه می توان آن را تکنیک های متعددی دانست که تمرین آن ضروری است و نیاز به استاد و مربی دارد.

مدیتیشن هدایت شده به عنوان یک مجموعه یا ترکیبی از تکنیک‌ها شامل موسیقی مدیتیشن، موسیقی درمانی دریافتی، تصویرسازی هدایت شده، آرامش بدن، عمل مدیتیشن و ثبت خاطرات یا نوشتار درمانی است.

مزایای مدیتیشن هدایت شده

مزایای مدیتیشن هدایت شده شامل کاهش و پایان دادن به استرس ، کاهش دوره های آسم ، درد جسمی ، بی خوابی ، خشم، افکار و احساسات منفی یا غیرمنطقی، اضطراب و همچنین بهبود احساسات عمومی و مهارت‌های فردی ، تمرکز و ایجاد حال خوب پایدار است.

در سال های اخیر توجه به مقوله‌ی ذهن آگاهی و مدیتیشن به خاطر مزایای بسیار زیادش بیشتر شده، که پیشگام ذهن آگاهی و مدیتیشن پرفسور جان کابات زین است که برای اولین بار مدیتیشن و ذهن آگاهی را وارد ماژول درمانی طب غربی کردند و از آن برای درمان بیماری های مزمن، استرس و اضطراب استفاده کردند.

این استاد مدیتیشن و ذهن آگاهی در دوره‌ی خود که توسط گروه سفر ققنوس آماده‌ی شما عزیزان شده، به آموزش ذهن آگاهی همراه با انواع مدیتیشن هدایت شده ( عشق و مهربانی، اسکن بدن، بیدار شدن از خواب، کوه و … ) و تعالیم عمیق و گسترده‌ی ذهن آگاهی کرده اند که می توانید در دوره‌ی مبانی و تمرینات ذهن آگاهی و مدیتشن از آن ها استفاده کنید.

دیدگاه خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌بندی