وبلاگ

بیوگرافی​ رام داس/ ریچارد آلپرت

بیوگرافی رام داس
بیوگرافی رام داس

بیوگرافی​ رام داس/ ریچارد آلپرت

رام داس برای نخستین بار در سال 1967 به هند سفر کرد. او آن زمان هنوز دکتر ریچارد آلپرت بود. روانشناس برجسته‌ی هاروارد و همراه با دکتر تیموتی لیری پیشگام تحقیقات در زمینه‌ی داروهای روانگردان بود. او تحقیقات روانگردان خود را تا آن سفر سرنوشت سازی که به شرق داشت و در سال 1967 که به هند سفر کرد، ادامه داد.

در هند، او با پیر خود، نیم کارولی بابا، که با مهربانی به ماهاراجی معروف بود، ملاقات کرد. ماهاراجی نام رام داس را به معنی «بنده خدا» برای او گذاشت. همه چیز بعد از آن زمان تغییر کرد، زندگی شدید دارمایی (هدف یا رسالت هر کس در زندگی / قانون و نظام گیتی از نظر مادی و روحی و اخلاقی) او آغاز شد. او تأثیر مهمی بر فرهنگی داشت که از آن زمان با عبارت «الان اینجا باش» طنین انداز شده است. روح رام داس برای سه نسل چراغ راهنما بوده و میلیون‌ها نفر را در این سفر همراهی کرده است و به آنها کمک می‌کند تا از بندهای خود رهایی یابند.

 

رام داس در حال تدریس

 

از سال 1968، رام داس مجموعه‌ای از روش‌ها و شیوه‌های معنوی را از سنت‌های قوی حکمت‌های باستانی دنبال کرده است، از جمله یوگای باکتی یا عبادی که بر خدای هانومان هندو متمرکز است، مدیتیشن بودایی در مکتب‌های تراوادین، ماهایانا تبتی، ذن بودایی و مطالعات عرفانی صوفیانه و یهودی.

شاید مهمتر از همه، تمرین یوگای کارما یا خدمات معنوی او میلیون‌ها روح دیگر را به تمرین و مسیر معنوی عمیق و در عین حال شخصی آن‌ها باز کرده است. رام داس از طریق به اشتراک گذاشتن دلسوزانه دانش و بینش واقعی خودش، به حمایت از بودیستاتوای ایده‌آل برای دیگران ادامه می دهد. مهارت منحصر به فرد او در جلب رضایت مردم و احساس عشق الهی بدون جزم همچنان بر بسیاری از مردم از سراسر کره زمین تأثیر مثبت دارد.

ریچارد آلپرت به رام داس تبدیل می‌شود

در سال 1961، در حالی که در دانشگاه هاروارد بود، اکتشافات خودآگاهی انسان که با همکاری تیموتی لیری، رالف متزنر، آلدوس هاکسلی و آلن گینزبرگ انجام شد؛ او را واداشت تا تحقیقات گسترده‌ای درباره‌ی سیلوسایبین، قرص LSD و سایر مواد شیمیایی روانگردان انجام دهد. از این تحقیق دو کتاب به دست آمد: تجربه روانگردان (با همکاری لیری و متزنر، بر اساس کتاب مردگان تبتی، که توسط انتشارات دانشگاه منتشر شده است) و LSD (با سیدنی کوهن و لارنس شیلر، چاپ شده توسط انتشارات نیوامریکن لایبرری).

ریچارد آلپرت و تیموتی لیری به دلیل ماهیت بحث برانگیز تحقیقات خود، شخصیت نامطلوب سیاسی نامیده شدند و در سال 1963 از دانشگاه هاروارد اخراج شدند. پس از آن تیم لیری و آلپرت به مکزیک رفتند، از قارچ‌ها تغذیه کردند و از دانشگاهیان به نمادهای ضد فرهنگ یاد کردند. آن‌ها به افسانه‌های جوان زمان خود تبدیل شدند.

 

maharaj-ji ram dass رام داس/ماهاراج جی
رام داس در کنار پیر خود ماهاراج‌جی(جی را به منظور احترام به بزرگی به آخر اسم اضافه میکنند )

از نظر رام داس، کار روانگردان مقدمه‌ای برای داشتن کشور عرفانی از روح و منبع خودآگاهی بود. گسترش ذهن از طریق مواد شیمیایی، کاتالیزوری برای جستجوی معنوی شد. این امر به طور طبیعی او را به سمت شرق و رود سنتی رودخانه‌های عرفانی هند سوق داد. هنگامی که آنجا بود، یک سری تصادفات ظاهری او را به سمت نیم کارولی بابا کشاند و از ریچارد آلپرت به رام داس تبدیل شد.

کارهای رام داس و سوا (خدمات معنوی)

در سال 1974، رام داس بنیاد هانومان را ایجاد کرد، یک بنیاد غیر انتفاعی به منظور تجسم روح خدمات الهام گرفته از گورو. بنیاد هانومان، پروژه زندان اشرم را که توسط استفان لوین ایجاد شد، با نظارت بو و سیتا لوزوف توسعه داد که به زندانیان در دوران حبس و پروژه مرگ کمک کرد تا از نظر روحی بهبود یابند.

این اتصال به منشأ است که ساختارهای اجتماعی رو آغشته به حقیقت زنده و عصاره‌ی زندگانی می‌کنه. رام داس

او به بسیاری از افراد کمک کرد تا در مواجهه با مرگ، آگاهی و شفقت داشته باشند. همچنین به عنوان بخشی از بنیاد هانومان، دیل بورگلوم مرکز مرگ در سانتافه را تأسیس و هدایت کرد. این مرکز، اولین مرکز مسکونی در ایالات متحده بود که هدف آن حمایت از مرگ آگاهانه بود. پروژه‌ی زندان اشرم، که اکنون بنیاد مهربانی انسان نامیده می‌شود، تحت مدیریت سیتا لوزوف در کارولینای شمالی ادامه می‌یابد و پروژه زندگی/ مرگ، که اکنون یک موسسه غیر انتفاعی جداگانه به سرپرستی دیل بورگلوم در منطقه خلیج است از تبدیل برخورد با بیماری‌های تهدیدکننده‌ی زندگی به فرصتی برای بیداری معنوی پشتیبانی می‌کند.

رام داس سوا

الآن اینجا باش، اثر برجسته و تأثیرگذار رام داس، همچنان به عنوان مرکز اصلی بیان فلسفه‌ی شرق توسط غرب خوانده می‌شود. این اثر توضیح می‌دهد چگونه می‌توان صد درصد مواقع در زمان حال، شادمانه، درخشان یا معمولی زندگی کرد.

« الآن اینجا باش» همچنان به عنوان دستورالعمل انتخابی برای نسل جویندگان معنوی است. چهل سال بعد، هنوز بخشی از زمان حال است. بودن در حال حاضر هنوز در اینجا بودن است. رام داس یکی از بنیانگذاران و اعضای هیئت مشاوره بنیاد سوا («سوا » به معنای «خدمات معنوی» در سانسکریت است)، یک سازمان خدمات بین المللی بود. سوا از برنامه هایی برای کمک به از بین رفتن نابینایی قابل درمان در هند و نپال، احیای زندگی کشاورزی روستاییان فقیر در گواتمالا، کمک به مراقبت‌های اولیه بهداشتی برای سرخپوستان آمریکایی و توجه به مسائل بی‌خانمانی و تخریب محیط زیست در ایالات متحده همراه با سایر ملت‌ها پشتیبانی می‌کند.

رام داس اینجا و اکنون

در سال 1996، رام داس برنامه رادیویی گفتگو را با عنوان «اینجا و اکنون با رام داس» آغاز کرد. هفت برنامه آزمایشی در لس آنجلس و منطقه خلیج سان فرانسیسکو پخش شد و رام داس قصد داشت سال بعد این نمایش را به صورت سراسری آغاز کند، اما این‌طور نشد. در 19 فوریه 1997، رام داس دچار سکته مغزی شدیدی شد که باعث فلج شدن سمت راست بدنش شد و آفازی شدید توانایی صحبت کردن او را در کنار سایر بیماریهای چالش برانگیز محدود کرد. اگرچه برنامه‌ی رادیویی دوام نیاورد، اما پادکست وی اینجا و اکنون (بیش از 100 قسمت) امروز در شبکه‌ی الآن اینجا باش رام داس پخش می‌شود.

 ‫لحظه‌ای که شروع کنین به خودتون اجازه بدین ‫که زیبا باشین، ‫لحظه‌ای که بتونین بگین، ‫نه اینکه اگه فلان‌طور بودم،خوب بودم،.. بلکه «من هستم»!

وقتی وارد سطحی از «هستم» می‌شین ‫تمام مشکلات جسمی‌تون ‫تمام مشکلات اجتماعی و روانی‌تون ‫در دیدرس شما قرار می‌گیرن.

‫اونایی که نیازشون ندارین، دور انداخته می‌شن ‫بقیه‌شون رو به عنوان بهترین محصول ‫ایجاد شده توسط کارما تون ببینید…

رام داس

 

عوارض سکته بار دیگر زندگی او را تغییر داد، اما او توانست تدریس، نوشتن و به اشتراک گذاشتن علاقه‌اش را از سر بگیرد. در سال 2004، به دنبال یک عفونت تهدیدکننده، رام داس مجبور شد سفر را محدود کرده و بر بهبود سلامتی خود تمرکز کند.

رام داس در سال 2004 به مائوئی نقل مکان کرد و میزبانی استراحتگاه شخصی و عمومی را برای جویندگان معنوی آغاز کرد و میراث دیرینه خود را در زمینه به اشتراک گذاشتن قلب و زندگی خود با هر کسی که می‌خواست به آموزه‌ها و قلبش دسترسی پیدا کند، ادامه داد. او از طریق جلسات هفتگی اسکایپ و کتابخانه وسیع آموزشهای خود که در RamDass.org وجود داشت و از طریق رسانه های اجتماعی، کتاب‌ها، دوره‌های آنلاین و پادکست‌ها به مردم دسترسی داشت. جدیدترین کتابهای او عبارتند از:

 • همین حالا عاشق باش (2011)
 • پرداختن به آینه: چگونه در قلب معنوی خود زندگی کنیم (2013)
 • کتاب آشپزی برای بیداری (2017)
 • راه رفتن یکدیگر در خانه (2018)
 • تغییر لنزها: داستانهای ضروری آموزشی از رام داس (2018)
 • رام داس بودن (2021)

تجلیل از رام داس در آینده

رام داس در 22 سپتامبر 2019 در خانه‌ی خود در مائوئی درگذشت. او تا زمان مرگش، در تعطیلات نیمه سالانه خود به همراه دیگر رهبران فکری محترم باکتی و بودایی به تدریس ادامه داد.

بر اساس خواسته‌های او، بنیاد یادآوری خدمات عاشقانه قصد دارد بسیاری از برنامه‌ها، محتواها و پیشنهاداتی که با آن‌ها آشنا شده‌اید و دوست دارید را ادامه داده و گسترش دهد.

بخشی از آموزه‌های رام داس که در قالب ویدیو در آمده را میتوانید در ویدیوهای رایگان قسمت رام داس مشاهده کنید.

 • )
 • رام داس بودن (2021)
بیوگرافی رام داس

جواهر ماهاراجی

رام داس در سال 1968 به هند بازگشت و چیزی که آن را «جواهر ماهاراجی» می‌نامید به اشتراک گذاشت. بنیاد یادآوری خدمات عاشقانه آرزو دارد این آموزه‌های عشق بی قید و شرط و خرد عمیق را ادامه دهد؛ همان‌طور که رام داس تا آخرین نفس خود انجام داد.

آثار رام داس به ترتیب تاریخ

این صفحه یک جدول زمانی اختصاصی است که همه‌ی کتاب‌های رام داس را به ترتیب زمانی نمایش می دهد.

 • تنها رقصی که وجود دارد (انتشارات انکر دابل‌دی) (1974)
 • دستگیره برای آسیاب (با استفان لوین و هارپر کالینز) (1977)
 • سفر بیداری: کتاب راهنمای مدیتیشن (با داورکا بونر و دانیل گلمن) (1978) به فارسی ترجمه شده
 • معجزه عشق: داستانهای نیم کارولی بابا (بنیاد هانومان) (1978)
 • چطور می‌توانم کمک کنم؟ داستانها و تأملات در مورد خدمات (با پل گورمن و ناپف) (1985)
 • شفقت در عمل: راه اندازی در مسیر خدمت (با میرابای بوش، مطبوعات برج ناقوس) (1991)
 • هنوز اینجایم: پیر شدن، تغییر و مرگ ( انتشارات ریورهدبوکس) (2000) به فارسی ترجمه شده
 • تک خطی: کتابچه راهنمای کوچک برای زندگی معنوی (مطبوعات برج ناقوس) (2002)
 • راه های رسیدن به خدا: زندگی در باگاواد گیتا (انتشارات هارمونی) (2004)
 • همین حالا عاشق باش (با رامشوار داس) (2011)
 • پرداختن به آینه: چگونه با قلب معنوی خود زندگی کنیم (با رامشوار داس) (2013)
 • کتاب آشپزی برای بیداری (2017)
 • راه رفتن یکدیگر در خانه: مکالمات دوست داشتن و مرگ (با میرابای بوش) (2018)
 • تغییر لنزها: داستانهای ضروری آموزشی از رام داس (2018

دیدگاه خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌بندی