وبلاگ

اصول نگرشی ذهن آگاهی – قضاوت نکردن

اصول نگرشی ذهن آگاهی - قضاوت نکردن
جان کابات زین ذهن آگاهی و مدیتیشن

اصول نگرشی ذهن آگاهی – قضاوت نکردن

مجموعه مقالات اصول نگرشی ذهن آگاهی که شامل ۶ بخش است:

توسط پرفسور جان کابات زین، استاد مشهور مدیتیشن و ذهن آگاهی، همچنین پرفسور بازنشسته‌ی پزشکی دانشگاه ام آی تی در دوره‌ی مبانی و تمرینات مدیتیشن و ذهن آگاهی ارائه شده که بخش هایی از این دوره‌ی بسیار کاربردی تقدیم شما عزیزان می‌شود.

زمانی که تصمیم میگیرید ذهن آگاهی را به شیوه‌ای منظم در زندگی به عنوان رابطه‌ای عاشقانه با پدیداری خودِ زندگی و آزمایشی برای اطمینان از اینکه لحظه‌های زندگی را از دست نخواهید داد، و یا از درون زندگی برای رسیدن به لحظه‌های بهتر عبور نکنید و یا همواره درگیر واکنش پذیری بودن نباشید دانستن چند اصل مفید است.

 بنابراین این عوامل که گاهی به آنها اصول نگرشی ذهن آگاهی میگویند شرایط را برای راحت بودن یا قرار گرفتن در لحظه‌ی حال فراهم میکنند بنابراین به یک معنی آنها کار را به پایان میرسانند و در تمرین ضروری هستند. آنها چیزهایی نیستند که به خودتان تحمیل کنید. بلکه به ذهن بسپارید یا شاید بهتر باشد بگویم “در جان خود نگه دارید”

پروفسور جان کابات زین برای اولین بار جامعه‌ی پزشکی غرب را با فواید دانش ذهن آگاهی و تاثیراتش بر سلامتی جسمی و روانی آشنا کرده، در در مقاله‌ی اصول نگرشی ذهن آگاهی -​ قضاوت نکردن، اینگونه قضاوت نکردن را شرح می‌دهند.

 

اصول نگرشی ذهن آگاهی - قضاوت نکردن - مایندفولنس

 

اصول نگرشی ذهن آگاهی – قضاوت نکردن

قضاوت نکردن نخستین اصل قضاوت نکردن است و همانطور که گفته‌ام قضاوت نکردن به این معنا نیست که قضاوت نکنیم به این معناست که به نوعی واقعا آگاهی ذهنی داشته باشید چقدر شما، من و همه‌ی ما پیوسته در حال قضاوت هستیم و این قضاوت کردن‌ها را قضاوت نمیکنیم.

اما آگاهی از این قضاوت‌ها و اراده برای اسیر آنها نشدن به خودی خود تمرینی زیبا و بسیار ظریف برای مراقبت از خودمان و هرگونه شرایطی است که در آن قرار میگیریم، تا بلافاصله سست نشوید و گرفتار دوست داشتن یا نداشتن، خواستن یا نخواستن، کنار گذاشتن یا تجربه کردن نشوید.

چون ما حقیقتا زندانی قضاوت‌های خودمان هستیم زیرا باعث کاهش توانایی ما برای پاسخ به وضعیت‌های چالش برانگیز می‌شود. به جای اینکه هرگاه اتفاقاتی پیش می‌آید با بی‌فکری و کم و بیش از روی عادت واکنش نشان دهیم و به طرز نگاهی برسیم که شامل تمام قضیه و دید کلی نمی‌شود.

درواقع این قلب تمرین مدیتیشن است و این یک… نمیخواهم آن را یک مهارت بنامم چون آن وقت بی‌روح و پیش پا افتاده به نظر میرسد. این یک ماجراجویی است.

بخشی از ماجراجویی دیدن این است که مجبور نیستیم توسط چیزهایی که دوست داریم و دوست نداریم زندانی شویم! و در حقیقت میتوانیم خود را از تعلقات ناخودآگاه‌مان نسبت به علایق و بی میلی ها و خواسته ها و ترس هایمان رها کنیم. و بعد به یکباره آغازی میشه برای همه‌ی این اصول نگرشی ذهن آگاهی، و بسیاری دیگر در کنارشان که خودش وارد انجام دادن بشه.

دیدگاه خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی