وبلاگ

اصول نگرشی ذهن آگاهی – صبوری

اصول نگرشی ذهن آگاهی - صبوری
ذهن آگاهی و مدیتیشن جان کابات زین

اصول نگرشی ذهن آگاهی – صبوری

تنها وقتی ببینیم چقدر از لحظات زندگی بی صبر و شتاب زده می شویم و این بی صبری ها چقدر برای خودِ ما و عزیزان مان سختی و آزردگی به همراه دارد، به ارزش صبر در زندگی پی خواهیم برد و معنای واقعی آن را درک می‌کنیم.

اولین قدم هم همین است، که ببینیم چقدر بی قراریم و میخواهیم هر طور شده به نتیجه برسیم و به هر چیزی که بین ما و هدف قرار گیرد حمله میکنیم. حتی عزیزان و همکاران مان.

( صبوری ) بدان معنا نیست که شما باید از همه چیز همان گونه که هست خرسند باشید. البته که همه‌ی ما به دنبال تغییر در مسیری هستیم که واقعاً تحول‌آفرین، مفید و بهبودبخش باشه، اما همانطور که نقل قول‌های قدیمی ذن میگویند: شما نمیتوانید رودخانه را هل دهید

پروفسور جان کابات زین مدرس ذهن آگاهی و مدیتیشن، کسی است که برای اولین بار از آموزه‌های ذن، بودیسم و یوگا در درمان بیماری‌های مزمن جسمی و روانی، مخصوصا استرس و اضطراب، که ۷۰٪ بیماری ها به آن مربوط می شوند، استفاده کردند و تاثیرات فوق‌العاده‌ی این اموزه‌ها را به جامعه‌ی پزشکی، که پیش از این، مورد قبول‌شان نبود نشان داده‌اند.

این مقاله‌ی «اصول نگرشی ذهن آگاهی – صبوری» یکی از مجموعه مقالات جان کابات زین، استاد مدیتیشن و ذهن آگاهی است که به بیان نگرش‌های ذهن آگاهی می پردازد.

ذهن آگاهی قلب مدیتیشن در آیین بودا و ذن است و به ما در داشتن زندگی بدون استرس و شاد کمک بسیاری خواهد کرد.

در صورتی که به دنبال راه مناسب و کارآمدی برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی خود هستید و می‌خواهید بتوانید از زندگی روزمره و تکراری به زندگی در ناشناخته‌ها و ماجراجویی قدم ارزشمندی بردارید می‌توانید به دوره‌ی بازسازی مغز از دکتر جو دیسپنزا و یا مبانی و تمرینات مدیتیشن و ذهن آگاهی از پرفسور جان کابات زین مراجعه کنید.

اصول نگرشی ذهن آگاهی – صبوری

دومین اصل نگرشی ذهن آگاهی، که در یک زندگی کاملا به هم ریخته دیده می‌شود صبوری است. و زیبایی صبور بودن حتی به عنوان امکانی ذهنی، نه نوعی آرمان، بلکه تنها امکان ذهنی این است که ما بی‌درنگ از بیقراری خود، آگاه شویم و بفهمیم گاهی تا چه اندازه میخواهیم به نتیجه نهایی برسیم و به هرچه میان ما و آن نتیجه قرارگرفته وارد میشویم.

بنابراین ما به نوعی خود را مجبور میکنیم که از لحظه‌ی حال بیرون رویم زیرا در انتظار لحظه‌ی حال بهتری در آینده هستیم. و این به نوعی غیرعاقلانه است و گاهی آسیب‌زننده، زیرا سایرین هم مجبور‌اند با عجول بودن ما زندگی کنند! و گاهی اوقات عنصری تهاجمی همراه با خود دارد. قربانی‌های بی صبری ما اغلب کسانی هستند که با آنها زندگی میکنیم و بیش از همه عاشق آنها هستیم. یا کسانی که با آنها کار می‌کنیم و ممکن است احساس کنند برنامه‌ی ثابت عجول بودن من، اگر توهین‌آمیز نباشد، یه جور بی‌اعتنایی است.

صبوری تنها به نفع شخص شما نیست

بنابراین بی صبری چیزی نیست که شناختن آن تنها به شما سود برساند و بعد بخواهید صبوری را در خودتان بهبود بخشید، بلکه افراد نزدیک شما هم از آن تا حد زیادی سود میبرند.

این بدان معنا نیست که شما باید از همه چیز همان گونه که هست خرسند باشید. البته که همه‌ی ما به دنبال تغییر در مسیری هستیم که واقعاً تحول‌آفرین، مفید و بهبودبخش باشه، اما همانطور که نقل قول‌های قدیمی ذن میگویند: شما نمیتوانید رودخانه را هل دهید و عاقلانه نیست که عجله کنید تا به جایی برسید و در نتیجه فراموش کنید که جایی برای رفتن، کاری برای انجام دادن و چیز بخصوصی که به دنبال آن برویم وجود ندارد.

بنابراین صبوری، به عنوان کیفیتی که می توانیم پرورش دهیم اکنون بسیار مهم‌تر شده. اکنون که عمیق و عمیق تر به دنیای دیجیتالی فرو میرویم و به بودن اطراف دستگاه‌ها معتاد شدیم و با آن تسکین می‌یابیم و بدین ترتیب تبدیل به جامعه‌ای وابسته به کلیک کردن شده‌ایم، جامعه ای که در آن هرچیزی که به ما روی گوشی ها و لپ‌تاپ های‌مان معرفی میشود چیزی است که طعمه‌ی کلیک نام گرفته. این آنجاست تا شما را شکار کند و منتظر است شما چیزی بخواهید!

اصول نگرشی ذهن آگاهی - صبوری

زندگی مدرن، بی صبری و ذهن آگاهی

این نوع طعمه های کلیک و لایک ها در فیس بوک و چیزهایی از این دست درواقع رابط های عصبی در ذهن را تحریک میکنند که باعث ترشح دوپامین می‌شود که موجب ایجاد احساسی بسیار بسیار رضایت‌بخش برای لحظه‌ای که این ضربه‌ی دوپامین رضایت بخش را دریافت میکنید میشود ،چون کسی یک شَست، یک لایک در فیس بوک به من داده‌است!! من چیزی گفتم و یک نفر دیگر آن را لایک کرده است!! و آن کسری از ثانیه طول می‌کشد. آن احساس رضایتمندی.

و حدس بزنید چی؟؟ بیشتر میخواهیم!! تنها یک نفر آن را لایک کرد و ما پهنای منظره‌ی پیش رو را بررسی میکنیم و بعد به طور جدی، نه تنها کنجکاو میشویم بلکه درواقع اعتیادی است که ممکن است از آن آگاه نباشیم.

درواقع صبور بودن نوع به خصوصی از ایمنی نسبت به این چیزها پرورش می‌دهد زیرا تکانه‌های «چیز دیگری خواستن» را تشخیص می‌دهید و شما میتوانید خود را آرام کنید و به ما کمک میکند تا در طی روز با ذهن آگاهی نسبت به بی صبر بودن‌مان برعکسِ آن( صبوری ) را پرورش دهیم.

بنابراین تلاش نمیکنید در شرایط مشخصی خودتان را مجبور کنید صبور باشید بلکه بیشتر مایل هستیم به آن لحظه هایی توجه کنیم که واقعا گرفتار می‌شویم! گرفتار هدف‌‌های همواره رو به افزایش، برای رسیدن به نتیجه‌ای که منجربه نتیجه‌ی بعدی میشود و نتیجه‌ی بعدی و نتیجه‌ی بعدی!! و درواقع هرگز راضی نخواهیم شد.

صبوری و مدیتیشن

همه‌ی اینها در نشستن( مدیتیشن کردن ) بسیار مهم خواهند بود زیرا نکته‌ی جالب درباره مدیتیشن نشسته یا هر نوع دیگری از مدیتیشن این است که شما در واقع ذهن‌تان را همراه خود می‌آورید و بنابراین شما با هر نیتی می‌نشینید تا مثل یک شخص آرام، شاد، و میدانید مثل یک شخص عمیقا هوشیار باشید! و بعد این چیزها شروع به اتفاق افتادن میکنند! تقریبا شبیه این است که شما موبایل خود را درون خود، درون مغزتان همراه خود داشته باشید. و بقیه‌ی ماجرا.

و همانطور که دیده‌ایم دوباره فریب آن( محتویات ذهن) را میخورید. و دوباره در اینجا صبر لنزی خواهد بود که میتوانید با آن به خود بیایید و چیزهای بسیار دیگری هم هستند که به شما یادآوری میکنند که هی، آرام تر!

شما در حقیقت نیاز ندارید به جای دیگری برسید، در واقع ما دقیقا برعکس آن را در اینجا پرورش می‌دهیم. ( دوره‌ی مبانی و تمرینات مدیتیشن و ذهن آگاهی ) چطور است حداقل به خودتان یادآوری کنید که ممکن است اینجا بودن باارزش باشد، از اونجایی که خب، همینجا هستید!​

دیدگاه خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی