وبلاگ

اصول نگرشی ذهن آگاهی – اعتماد

اصول نگرشی ذهن آگاهی - اعتماد
ذهن آگاهی و مدیتیشن جان کابات زین

اصول نگرشی ذهن آگاهی – اعتماد

اعتماد کردن به خود و به زندگی چیست و چه تاثیراتی در زندگی فرد می‌گذارد؟

پروفسور جان کابات زین مدرس ذهن آگاهی و مدیتیشن مشهور، کسی است که برای اولین بار از این دانش کهن شرقی در درمان بیماری‌های مزمن جسمی و روحی، مخصوصا استرس و اضطراب استفاده کرده در حالی که همانطور که میدانید ۷۰٪ بیماری ها( هر بیماری ) مربوط به استرس می شوند.

اصول نگرشی ذهن آگاهی – اعتماد ، برای کسانی که می‌خواهند رابطه‌ی هماهنگی با جهان درون و بیرون‌شان داشته باشند.

این ها نوعی کلیشه نیستند که درباره‌ی آنها صحبت میکنیم. مثل اینکه اعتماد کردن یا قابل اعتماد بودن چقدر مهمه!

در صورتی که نقش استرس را در زندگی خود درک کرده‌اید و می‌خواهید قدمی به سمت داشتن زندگی بدون استرس و مهمتر، خالق زندگی خود شدن بردارید می‌توانید به دوره‌ی بازسازی مغز از دکتر جو دیسپنزا و مبانی و تمرینات مدیتیشن و ذهن آگاهی از پرفسور جان کابات زین مراجعه فرمایید.

در مجموعه مقاله‌های اصول نگرشی ذهن آگاهی از پرفسور جان کابات زین به جهان بینی‌های برگرفته از دانش ذهن آگاهی که قلب تمرینات مدیتیشن است ( آموزه‌های بودا و ذن ) میپردازیم که اعتماد یکی از این نگرش‌های ذهن آگاهی است.

اصول نگرشی ذهن آگاهی – اعتماد

اعتماد یکی دیگر از اصول نگرشی ذهن آگاهی است. اعتماد به چی؟ خوب، چطور است بگوییم اعتماد به قابل اعتماد بودن خودتان! اعتماد به خواست شما برای زندگی! یک زندگی که برای شماست تا ۱۰۰٪ در درست بودن، بهترینی باشید که می‌توانید.

و اعتماد قابلیتی است که همه ی ما داریم تا در خانه( درون بدن و در لحظه نه در خیال ) باشیم و اجازه دهیم این لحظه همانطوری باشد که هست و به آن اعتماد کنیم حتی اگر ترسناک باشد.

و این بدان معنی نیست که شما ساده لوحانه وارد شرایط آسیب‌زا شوید چون به آنها اعتماد دارید.

منظورم این است که باید آگاه باشید چه زمانی نباید اعتماد کنید و به این آگاهی اعتماد داشته باشید!

بنابراین برای اعتدال بخشیدن به اعتماد، باید به خود یادآوری کنیم که چیزهای زیادی برای اعتماد کردن وجود دارد. مثل اعتماد به جاری بودن تنفس درون بدن مان در این لحظه. این قابل اعتماد است. اینکه پاهای ما، ما را خواهند برد، اینکه قلب ما در طول شب به تپیدن ادامه میدهد، که چشم های ما واقعا کار میکند، تمام این چیزهایی که تاکنون اصلا به آنها فکر نکرده‌ایم! اما همه‌‌ی اینها میتوانند به ما یادآوری کنند که در هرلحظه‌ی به خصوص، چه چیزهایی درجریان است که واقعا قابل اعتماد و اتکا کردن است.

مهمترین اصلِ اعتماد:

و مهم ترین اصل آن این است که آیا قلب شما قابل اعتماد است یا نه؟ و تنها راهی که میشناسم برای دانستن قابل اعتماد بودن قلب شما و قابل اعتماد بودن قلب من این است که به خودم اعتماد کنم.

و اعتماد کنم که اگر من به تمام روش هایی که ممکن است به اعتماد خودم یا اعتماد دیگران خیانت کنم توجه داشته باشم، ( من و قلبم ) میتواند قابل اعتماد باشد.

بنابراین میبینید که ذهن آگاهی در اینجا در سطوح بسیار متفاوتی عمل میکند. بنابراین این ها نوعی کلیشه نیستند که درباره‌ی آنها صحبت میکنیم مثل اینکه اعتماد کردن یا قابل اعتماد بودن چقدر مهمه!

اما آنها سرچشمه‌ی بینش عمیقی تجسم یافته درباره‌ی این است که چطور در رابطه‌ای خردمندانه با تجربه‌های جاری در درون و بیرون باشیم و البته تمرینات ذهن آگاهی و ذهن آگاهی، همه‌اش درباره‌ی همین است.

دیدگاه خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی