وبلاگ

آیا خودکشی امری موجه است؟

is-suicide-justified[1]
افسردگی

آیا خودکشی امری موجه است؟

آیا خودکشی امری موجه است؟
در رابطه با خبر خودکشی یک فرد مشهور که به تازگی اتفاق افتاده است، سادگورو به این موضوع می‌پردازد که آیا خودکشی امری موجه است.
هر روز روزنامه‌ها اخباری را منتشر می‌کنند که افرادی تصمیم سختی مبنی بر کشتن خودشان گرفته‌اند یا سعی کرده‌اند که خودشان را بکشند. مشکلاتی که برای آن‌ها پیش می‌آید از سختی‌های اقتصادی تا شکست‌های عاطفی متفاوت است. سادگورو به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا خودکشی امری موجه است؟

سادگورو: گاهی وقت‌ها شرایط زندگی، انسان را در موقعیت‌های سختی قرار می‌دهد که در آن لحظات حس می‌کنند که مرگ خیلی بهتر از شرایطی است که در آن قرار گرفته‌اند. ولی اگر این را تایید کنید، برای هر مشکل کوچکی که فرد با آن رو به رو شود، فکر خواهد کرد که این سخت‌ترین مشکل است و می‌خواهد خودش را از بین ببرد. پس به هیچ وجه نباید این را تایید کرد. چون زمانی که شما این تایید کردن را در ساختار جامعه و روان مردم وارد کنید، افراد بسیار زیادی شروع به کشتن خودشان می‌کنند. هر موقع که مشکلی پیش می‌آید، خودشان را می‌کشند.
شما زندگی را بوجود نیاورده‌اید، پس به شما هم ربطی ندارد که بخواهید آن را از بین ببرید؛ چه زندگی خودتان باشد، چه زندگی فرد دیگری. تا زمانی که قادر به ایجاد آن نباشید، نباید آن را از بین ببرید. این مفهوم به همین سادگی است. مشکلات در زندگی وجود دارند. بعضی از آن‌ها ساده و بعضی دیگر سخت‌اند و بعضی از آن‌ها خیلی سخت هستند، ولی این به شما این حق را نمی‌دهد که زندگی‌ای را بگیرید چون شما قادر به خلق زندگی نیستید.

شما زندگی را نساخته‌اید، پس این به شما ربطی ندارد که بخواهید آن را از بین ببرید؛ چه این که زندگی خودتان باشد، یا زندگی فرد دیگری

زندگی هر فردی برای خودش با ارزش است. این طبیعت زندگی است. اگر کسی این را زیر پا گذاشته باشد و سعی کرده باشد که زندگی خودش را بگیرد، اگر هنوز زنده باشد، من به این کار یک «نه» بزرگ می‌گویم. اما اگر کار از کار گذشته باشد، به تصمیم این فرد احترام بگذارید و این کار را همانجا رها کنید. با اینکه زندگی با ارزش‌ترین چیزی هست که انسان دارد، اگر کسی چنین تصمیم سختی گرفته است که زندگی خودش را از بین ببرد؛ مهم نیست که این چقدر به نظر من و شما احمقانه بنظر برسد، به تصمیم آن‌ها احترام بگذارید چون دیگر اتفاقی هست که رخ داده است. ولی اگر این فرد زنده مانده‌ است، شما باید صد در صد یک “نه” به این کار بگویید. چون به شما ربطی ندارد که بخواهید زندگی‌ای را بگیرید.
به لحاظ ساختار کارمایی، به لحاظ تکامل روحانی یک موجود، به این کار صد در صد باید «نه» گفت. شکی در این نیست. شما باید به هر شرایطی به عنوان یک فرصت نگاه کنید که به وسیله آن به سمت نجات بروید، نه به سمت گرفتار شدن. اگر شما به هر شرایطی به عنوان یک سکوی پرتاب نگاه کنید، آن موقع مسئله‌ی خودکشی مطرح نمی‌شود. اگر فرآیند روحانی در جوامع فعال شود، مسئله‌ی خودکشی به شکل وسیعی برای افراد از بین می‌رود، مگر اینکه برای افرادی که مشکلات مغزی دارند باقی بماند. این افراد ممکن است کارهایی انجام بدهند که در کنترل خودشان نیست. ولی اگر فرآیند روحانی در زندگی فردی فعال باشد، افراد بسیار کمتری تصمیم به گرفتن زندگی خودشان می‌کنند. و حتی ممکن است که این کار کاملاً از بین برود.

 

دیدگاه خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌بندی